Return to Headlines

Syosset wins 37 medals at the Long Island Math Fair!

Students from Syosset High School, H.B. Thompson and South Woods Middle School competed at the Al Kalfus Long Island Math Fair held at Hofstra University and brought back an impressive 37 medals, including 11 gold, 14 sliver and 12 bronze medals. Syosset High School junior Lance Lampert won the prestigious Alice Griswold Award for the best Gold Medal paper in Nassau County. 

 

The Al Kalfus Long Island Math Fair is sponsored by the Nassau County Association of Mathematics Supervisors (NCAMS). Students conducted extensive mathematical research on a topic of their choice, prepared a research paper and presented to judges from academia and local industries.

 

Congratulations to the 37 Syosset students who received medals!

HBT math fair medalists

South Woods Middle School math fair medalists

Student’s name

Grade

School

Medal

  1. Nadeem Gangat

10

High School

Gold

  1. Michael Kopacz

10

High School

Gold

  1. Kevin Li

10

High School

Gold

  1. Joshua Yun

10

High School

Gold

  1. Wonjoo Chang

10

High School

Silver

  1. Giselle Rasquina

10

High School

Silver

  1. Michael Chu

10

High School

Bronze

  1. Yan Luo

11

High School

Gold

  1. Lingfei Zhao

11

High School

Silver

  1. Joshua Elenowitz

11

High School

Silver

  1. Azim Gangat

11

High School

Silver

  1. Satthvik Inteti

11

High School

Silver

  1. Sophia Jang

11

High School

Silver

  1. Nicholas Mastandrea

11

High School

Bronze

  1. Arushi Mittal

11

High School

Bronze

  1. Thomas Lam

12

High School

Gold

  1. Griffin Hon

7

Thompson

Gold

  1. Ria Mehta

7

Thompson

Gold

  1. Alliyyah Hamid

7 Team C

South Woods

Gold

  1. Anika Nayak

7 Team C

South Woods

Gold

  1. Arya Tooley

7

Thompson

Silver

  1. Chase Arronson

7 Team B

South Woods

Silver

  1. Jesse Lebolt

7 Team B

South Woods

Silver

  1. Jordan Guo

7

Thompson

Bronze

  1. Lawrence Hon

7

Thompson

Bronze

  1. Katherine Li

7

Thompson

Bronze

  1. Anish Mittal

7

Thompson

Bronze

  1. Ethan Wang

7

Thompson

Bronze

  1. Michael Yu

7

Thompson

Bronze

  1. Avery Aaronson

7 Team A

South Woods

Bronze

  1. Molly Lebolt

7 Team A

South Woods

Bronze

  1. Shivane Dadi

8

South Woods

Gold

  1. Kyle Dapice

8

South Woods

Silver

  1. Darius Fan

8

South Woods

Silver

  1. Anoushka Rishi

8

Thompson

Silver

  1. Ella Zhou

8

Thompson

Silver

  1. Amanda Zhang

 

8

Thompson

Bronze